ده حدیث گهربار از امام صادق علیه السلام

حضرت امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند:

1- هرکس بمیرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است. (کافی،ج۱،ص۳۷۱)

2- عاقل‌ترین مردم، خوش‌اخلاق‌ترین آن‌ها است (کافی، ج1، ص27)

3- اهل بهشت چهار نشانه دارند: روی گشاده؛ زبان نرم؛ دل مهربان؛ دست دهنده (مجموعه ورام، ج 2، ص 91)

4- سه چیز است که در هـر که بـاشـد آقـا و سـرور است: خشـم فـرو خـوردن ،گذشت از بدکـردار، کمک و صله رحـم بـا جـان و مـال. (تحف العقول، ص ۳۱۷)

5- هر کس می‌خواهد بداند چه منزلتی در نزد خدا دارد، بنگرد که منزلت خدا در نزد او چگونه است (بحارالانوار،. ج 68، ص 156)

6- ای گروه شیعیان! همواره زینت ما باشید و مایه‌ی ننگ ما نگردید؛ با مردم به نیکی سخن بگویید؛ مراقب زبان خود باشید و آن را از گفتار بیهوده و زشت بازدارید. (بحار، ج11، ص310)

7- سنگ‌هاى زیربناى اسلام سه چیز است: نماز، زکات و ولایت که هیچ یک از آنها بدون دیگرى درست نمى‌شود. (کافى جلد۲، ص ۱۸)

8- هرکس نماز را سبک بشمارد، به شفاعت ما دست نخواهد یافت. (فروع کافی،ج۳،ص۲۷۰)

9- به حضرت صادق (ع) عرض کردند کار خود را بر چه چیز بنا کرده‌‏اى؟ فرمود بر چهار چیز: 1- فهمیدم که عمل مرا دیگرى انجام نمی دهد. پس به کوشش پرداختم. 2- دانستم که خداوند بر حال من اطلاع دارد خجالت کشیدم. 3- فهمیدم روزى مرا دیگرى نخواهد خورد آرامش یافتم. 4- و دانستم بالاخره بسوى مرگ می روم به همین جهت آماده آن شدم. (بحار، ج78، ص228)

10-  عبدالله بن سنان می گوید : از امام صادق (ع) پرسش نمودم که آیا ملائکه افضلند یا بنی آدم؟ حضرت در پاسخ از جدش علی بن ابیطالب (ع) حدیث نمود که فرموده است : خداوند در ساختمان ملائکه ، عقل را بدون شهوت مستقر ساخته است ، و در حیوانات شهوت بدون عقل . اما در اولاد آدم ، عقل و شهوت را با هم و در کنار هم قرار داده است. هر انسانی که عقلش بر شهوتش پیروز گردد برتر از فرشته است و هر انسانی که شهوتش بر عقلش غلبه کند بدتر و پست تر از حیوان است. (الحدیث جلد 2 صفحه 357)

/ 0 نظر / 9 بازدید