شباهت خورشید پشت ابر با امام عصر (عج)

حضرت امام زمان (عجل ا... تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «و اما نحوه بهره‌وری از من در دوران غیبتم همانند بهره‌وری از خورشید است هنگامی که ابر آن را از دیدگان پوشانیده باشد و من البته مایه‌ی ایمنی اهل زمین هستم همچنان که ستارگان مایه ایمنی اهل آسمانند، پس از آنچه برای شما فایده ای ندارد مپرسید و برای آگاه شدن از آنچه تکلیف ندارید خود را به زحمت میندازید و بسیار دعا کنید برای تعجیل فرج که آن فرج شماست».*

اما شباهت خورشید پشت ابر با امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) که در غیبت بسر می‌برند چیست؟

1- «همان طور که اگر خورشید نبود به احدی نوری نمی رسید هر چند پشت ابر باشد؛ از برکت وجود امام زمان  (عجل ا... تعالی فرجه الشریف)  نیز علوم و معارف برای خلق ظاهر و منکشف می‌شود و  بلاها  از  ایشان  زائل می‌گردد.

2-  با وجود اینکه آفتاب در زیر ابر پنهان است و خلایق از آن منتفع می‌شوند ولی ساعت ها انتظار می‌کشند که از زیر ابر درآید تا بهره وری آنها بیشتر شود؛ منتظران نیز از ظهورش مأیوس و ناامید نمی شوند.

3-   منکر وجودش مانند کسی است که آفتاب پس ابر را انکار کند.

4-   بعضی اوقات پنهان شدن آفتاب در پس ابر سودمندتر است از ظاهر شدن؛ همچنین غیبت آن حضرت در این زمان اصلح است برای ایشان از ظهورش؛ لذا غایب گردیده است.

5-   گاهی آفتاب از پشت ابر بیرون می‌آید و دوباره پشت ابر می‌رود و در این فاصله بعضی به آن نگاه می‌کنند و برخی نمی نگرند؛ همچنین ممکن است آن حضرت در ایام غیبت برای بعضی ظاهر شود و برای دیگری نشود.

6-    ممکن است در برخی از نقاط ابر، روزنه‌هایی وجود داشته باشد که بسته به ارتفاع موانع  نور به آنها بتابد. حواس و مشاعر مخلوقات روزنه‌هایی است نسبت به دلشان و شهوات نفسانیه و علایق جسمانیه موانع؛ هر وقت این حجاب و موانع را برطرف کنیم و دلهایمان منوجه باشد؛ می‌توانیم از شعاع آفتاب فیض ایشان بهره مند گردیم».**

7-   خورشید محور کرات دیگر منظومه شمسی است و سایر کرات در همه اوقات به دور آن می‌گردند؛ امام نیز محور و قطب عالم امکان می‌باشند.

8-   کرات ضمن این که به دور خورشید در حال چرخشند دارای حرکت وضعی (چرخش به دور خود) نیز هستند که این حرکت سبب می‌شود بر مقداری از آن کرات که به جانب خورشید نیست سایه بیافتد و از نور خورشید محروم شوند؛ انسان ها نیز در اثر برخی از اعمال خود از نور هدایت امام محرومند.

9-   تا مانعی جلوی نور خورشید نیاید کسی به نورهای مجازی توجهی ندارد و ضمناً ستارگان نیز آشکار نمی شوند؛ با ظهور امام نیز سایر علما تحت الشعاع نور وجود آن حضرت قرار گرفته و دیده نمی شوند.

10-  نور خورشید یکی از مطهرات است؛ نور ولایت امام نیز مطهر بشریت است.

11-  تمام موجودات برای رشد محتاج نور خورشید هستند ولی خورشید محتاج آنان نیست؛ همین طور همه محتاج هدایت امامند.

12-  اگر ابر نباشد خورشید نمایان است، پس مانع از جانب خورشید نیست؛ به همین صورت موانع ظهور حضرت نیز از جانب ماست که اگر برطرف شود می‌توان از وجود آن حضرت به فیض اکمل رسید.

13-  در صورتی که خورشید نمایان باشد, هر موجود به اندازه وسعت و توان وجودی خود از آن بهره می‌گیرد؛ استفاده‌ی انسان از هدایت امام نیز چنین است.

* مکیال المکارم 2/419 به نقل از کمال الدین 2/485 و بحار الانوار 52/92

** مهدی موعود (عجل ا... تعالی فرجه الشریف) 1/661 الی 663

*** حجت الاسلام محمود امیری

 

/ 1 نظر / 1321 بازدید
خريد عينک سه بعدي

خريد عينک سه بعدي خربد عينک سه بعدي آناگليف براي کامپيوتر و لب تاپ با فيلم اکشن يک عدد عينک سه بعدي با کيفيت اصلي و کاملا اورجينال 10درصد تخفيف خريد عينک سه بعدي براي مدير محترم وبلاگ و بازديد کنندگان وبلاگ.