پنج حدیث از امام صادق (ع) در خصوص شهر قم

1ـ عفان بصری می گوید: امام صادق(ع) به من فرمود: "اتدری لم سمیت قم" «آیا میدانی که قم را به چه سبب"قم" نامیده اند؟»

گفتم: خدا و پیامبر و شما داناتر هستید.

حضرت فرمود: "انما سمیت قم، لان اهلها یجتمعون مع قائم ال محمد صلوات الله علیه ویقومون معه ویستقیمون علیه وینصرونه" «"از این جهت قم نامیده شد که اهل آن در اطراف قائم آل محمد، عجل الله تعالی فرجه الشریف، گرد می آیند و در رکاب او قیام می کنند، او را یاری می کنند و دریاری او استقامت می ورزند".» (بحار، ج57، ص216، باب36))

2- از حضرت امام جعفر صادق(ع) و او از پدران بزرگوارش، از رسول خدا(ص) روایت نمود که فرمود: در شب معراج که به سوی آسمان می رفتم جبرئیل مرا بر کتف راستش نشانده بود، در زمین جبل، بقعه ای دیدم از مشک خوش بوتر و از زعفران خوشرنگتر، ناگاه دیدم پیرمردی کلاه درازی بر سر دارد، به جبرئیل گفتم: این بقعه چیست؟ گفت: جایگاه شیعیان تو و شیعیان وصی تو علی(ع) است.

گفتم: این پیرمرد کیست؟

جبرئیل گفت: شیطان است.

گفتم: از ایشان چه می خواهد؟

جبرئیل گفت: می خواهد تا آنان را از دوستی و ولایت وصی تو امیرالمؤمنین علی(ع) باز دارد و به نافرمانی و گناه دعوتشان کند.

گفتم: ای جبرئیل، مرا به آن مکان ببر، با حرکتی که سریعتر از برق بود مرا به آنها رسانیده. گفتم(یا ملعون، قم) یعنی ای ملعون برخیز و برو در اموال و اولاد و زنان دشمنان ایشان شرکت کن. زیرا به راستی تو را بر شیعیان من و شیعیان علی(ع) سلطنتی نیست.

لذا از این رو آن مکان را قم نامیدند.

3- عن الصادق علیه السلام أنه ذکر کوفة و قال ستخلو کوفة ستخلو کوفة من المومنین وبأزر عنها العلم کما تازر الحیة فی جحرها ثم یظهر العلم ببلدة یقال لها قم و تصیر معدنا للعلم و الفضل حتی لایبقی فی الارض مستضعف فی الدین حتی المخدرات فی الحجال و ذلک عند قرب ظهور قائمنا فیجعل الله و قم اهله قائمین مقام الحجة و لو لا ذلک لساخت الارض باهلها و لم یبق فی الارض حجة فیفیض العلم منه الی سائر البلاد فی المشرق و المغرب فیتم حجة الله علی الخلق حتی لایبقی احد علی الارض لم یبلغ الیه الدین و العلم ثم یظهر القائم علیه السلام و یسیر سببا لنقمة الله و سخطه علی العباد لان الله لاینتقم من العباد الا بعد انکار هم حجة . 

از امام صادق (علیه السلام) نقل است که به زودی کوفه از مومنین خالی می شود و دانش در آن جمع می شود و مانند مار که خود را جمع می کند. (بسط علم بر چیده می شود) سپس در شهری که قم نامیده می شود دانش ظاهر می شود و قم معدن دانش و فضل می گردد به گونه ای که فرد ناتوانی در دین پیدا نمی شود؛ حتی زنان در خانه ها از آن بی بهره نیستند و آن نزدیک ظهور قائم ما است پس خدا قم و اهل آن را قائم مقام حجت می گرداند و اگر چنین نبود زمین ساکنان خود را فرو می برد و حجت در زمین باقی نمی ماند. پس علم و دین از آن به سایر سرزمین ها می رسد. سپس قائم ظهور می کند و او سبب عذاب و خشم الهی بر بندگان می شود زیرا خداوند موقعی از بندگان خود انتقام می گیرد که حجت را انکار کنند.

4- عن ابی عبد الله علیه السلام قال اذا عمت البلدان الفتن فعلیکم بقم و حوالیها و نواحیها فان البلاء مدفوع عنها . 

از امام صادق (علیه السلام) روایت است. هنگامی که آشوب سرزمین ها را فرا گرفت بر شما باد به پناه آوردن به قم و نواحی و اطراف آن زیرا بلا از آن دور شده است.

5- و روی عن عدة من أهل الری أنهم دخلوا علی ابی عبدالله علیه السلام و قالوا نحن من أهل الری فقال مرحبا باخواننا من اهل قم فقالوا نحن من أهل الری فأعاد الکلام قالوا ذلک مرا را و أجابهم بمثل ما أجاب به أولا فقال إن لله حرما و هو مکة و ان للرسول حرما و هو المدینة و ان الامیر المومنین حرما و هو الکوفة و إن لنا حرما و هو بلدة قم و ستدفن فیها امراة من اولادی تسمی فاطمة فمن زارها و جبت له الجنة قال الراوی و کان هذا الکلام منه قبل أن یولد الکاظم علیه السلام . 

و روایت شده است که عده ای از اهالی ری نزد امام صادق (علیه السلامآمدند و گفتند: ما از اهالی ری هستیم. امام (علیه السلامفرمود: آفرین به برادران ما از اهالی قم. آن ها گفتند: ما از اهالی ری هستیم. اما امام صادق (علیه السلام) حرف خود را تکرار کرد. آن ها چند مرتبه حرف خود را تکرار کردند؛ اما امام صادق (علیه السلامهمان سخن اولی را در جواب آن ها گفت. سپس فرمود: خدا حرمی دارد که آن حرم مکه است و رسول خدا نیز حرمی دارد که مدینه است و امیر المومنین (علیه السلام) حرمی دارد که کوفه است و همانا ما نیز حرمی داریم که آن سرزمین قم است و به زودی زنی از اولاد من که نام او فاطمه است در آن دفن می شود، پس هر کس او را زیارت کند بهشت بر او واجب می شود. راوی گوید: این سخن قبل از متولد شدن امام موسی کاظم (علیه السلام) بود

السلام علیکِ یا فاطمه المعصومه، إشفعی لنا فی الجنه

/ 5 نظر / 62 بازدید
فاطمه

سلام من شما رو با لبیک یا مهدی لینک کردم خوشحال می شم شما هم منو با یا فاطمه زهرا(س) لینک کنید پیروز باشید و سربلند.[گل]

سمانه

سلام وب زیبایی داری خوشحال میشم به منم سر بزنی[گل]

منتظر

السلام علیک یا فاطمه معصومه